My děti ze stanice Zoo - Christiane F.

25. března 2014 v 13:57 | Luffieei |  Knižní svět
Tato kniha by nejspíš vůbec nevznikla nebýt dvou novinářů, kteří s Christiane chtěli udělat rozhovor ohledně jejích drogových zkušeností. Domluvený dvouhodinový rozhovor se protáhl na dva měsíce a nahrávky z něj sloužily jako podklad pro knihu, která se svou poutavostí a obyčejností jazyka stává velmi vhodnou pro dnešní mládež i starší čtenáře.

Celý příběh je vyprávěn ich-formou a se točí kolem mladé Christiane, která se poprvé s drogami - konkrétně hašišem - setkala ve svých 12 letech v Domě středu - evangelickém centru pro děti a mládež. V poměrně krátké době se na koncertu Davida Bowie setkává s heroinem, na kterém se postupně stává silně závislá. Peníze na svou pravidelnou dávku zpočátku vydělávala drobnými krádežemi a žebráním, později i prostitucí.

Během necelých 300 stránek této knihy můžeme na hlavní protagonistce sledovat vývoj její osobnosti. Z milovnice zvířat a slušně vychované slečny, která se doma setkávala s týráním ze strany otce, se stává troska, která od začátku své drogové kariéry vidí největší vzory v mladých herákách. Postupně se dostává na své největší dno. Noviny pravidelně zveřejňovali jména feťáků, kteří své závislosti zaplatili největší možnou daň, a samozřejmě mezi nimi byla spousta přátel Christiane. Její životní láska Detlef se pravidelně prodával na stanici Zoo a Babsi, jedna z nejlepších kamarádek hlavní postavy, se stává nejmladší obětí heroinu této doby.

Knihu jsem přečetla během dvou dnů, svou čtivostí mě lehce vtáhla do děje a nepustila. Zaráželo mě, jak lehké bylo (a nejspíš v dnešní době stále je) dostat se k tvrdé droze jako je heroin a kolik mladých dívek mu propadlo. V určitých částech knihy, kdy Christiane popisovala účinky drog, mě kniha pomalu až lákala a pobízela k tomu plně pochopit či vyzkoušet, jaké to bylo.


Jediné negativum, které mě v knize rozčilovalo k nepříčetnosti, bylo četné využívání slova 'cool'. Všechno a všichni byli 'cool', jídlo bylo 'cool' i záchodová mísa byla 'cool'. Vím, že tento příběh chtěla autorka spolu s novináři tímto způsobem přiblížit dospívající mládeži, ale čeho je moc…

Autorka napsala pokračování
Christiane F. napsala pokračování s názvem ,,Můj druhý život", které vyšlo minulý rok. Vypráví o svém životě po své první knize. V roce 1996 se jí narodil naprosto zdravý syn, kterého jí v roce 2008 úřady odebraly kvůli opětovné závislosti na drogách a dodnes trpí hepatitidou typu C.

Jak dopadli jiní
Detlef, životní láska Christiane, nadobro seknul s drogami i kouřením, našel si přítelkyni i práci a tvrdí, že Ch. nikdy nemiloval. Nutno poznamenat, že drogová minulost se na jeho tváři podepsala nesmazatelnou lihovkou. Stella po vzoru Detlefa skončila s heroinem, ale nahradila ho alkoholem. 'Kuřátko' - odepsaný herák, jak byl v knize popsán, se své závislosti zbavil také.


Sečteno a podtrženo - po přečtení této knihy jsem Ch. vnímala jako velmi silnou osobnost, která má ze všech postav největší šanci a naději se závislosti zbavit. Nakonec mě neopouští pocit, že je to nadobro ztracená duše, která bohužel díky penězům ze své první knihy nebude mít do konce života problém si denně pořídit tolik heroinu, kolik bude potřeba. I přes všechno, co nyní víme, je tato kniha věrohodným svědectvím života mladých feťáků a v určitém smyslu odstrašujícím příkladem, jak může naše zvědavost ohledně drog dopadnout.
 


Komentáře

1 Rainne Rainne | Web | 29. března 2014 v 12:24 | Reagovat

Tato kniha patří k mým oblíbeným. Téma drog apod. je pro mě něčím fascinujícím. Příběh je tak reálný, stejně jako film. Pěkný článek.

2 Magdaléna Magdaléna | Web | 29. března 2014 v 12:35 | Reagovat

Knížku čte momentálně kamarádka a já se na ni bez úspěchu chystám už několik let. Nedávno jsem si stáhla film v originále, ale bylo to na mě moc drsný... :) ale knižně bych to dát mohla :)

3 ×Ani× ×Ani× | Web | 29. března 2014 v 14:25 | Reagovat

ja som ju este necitala ale snat sa k nej nekedy dostanem :)

4 Doma Doma | Web | 30. března 2014 v 10:34 | Reagovat

Před přibližně 5-ti lety jsem tohle četla, moc se mi to líbilo :)

5 Hope Hope | Web | 2. dubna 2014 v 21:38 | Reagovat

Já jsem četla něco o podobným tématu - Memento od Johna jestli znáš :)
Bylo to zajímavý a ještě víc mě to od drog a těhle věcí naprosto odradilo :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama